RANDEVU
(0212) 570 35 64
(0212) 570 35 34
 
 
  İDRAR KAÇIRMA
Nedir?
Niçin Önemlidir?
Nedenleri Nelerdir?
Tipleri Nelerdir?
Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?
Pelvik Organ Prolapsusu Nedir?
Tanı Yöntemleri Nelerdir?
Tedavileri Nelerdir?
   
  CİNSEL FONKSİYON BOZUKLUKLARI
Tedavileri Nelerdir?

Konservatif tedavi
Cerrahi tedavi

KONSERVATİF TEDAVİ
İdrar kaçırma tedavisinde zayıflamış pelvis taban kaslarını güçlendirmek ilk yapılması gereken tedavidir. Zor ve uzun süreli olan bu tedavi merkezimizde gelişmiş cihazlar ve bilimsel terapi yöntemleriyle kolaylıkla ve oldukça etkin olarak uygulanmaktadır.

Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri: Günlük sıvı alımının 1800-2400 ml arasında olması önerilir. Alkollü içecekler, süt ve süt ürünleri, kafeinli içecekler, çay, fazla baharatlı yiyecekler, suni tatlandırıcılar gibi besinlerin azaltılması önerilir.
İdeal kiloyu korumak ve sigarayı bırakmak tüm idrar kaçırma tiplerinde etkisi olan yöntemlerdir.

Mesane eğitimi: Haftalık artan süreler ile sadece belirli zamanlarda idrar yapmanın öğretildiği ve yaklaşık hasta uyumuna göre 6-8 hafta süren bir programdır.

Pelvik taban kas egzersizleri (Kegel egzersizleri): Vajina ve makat etrafını saran kaslarınızı beraber kasarak idrar ve gaz çıkışını durduracakmış gibi kasmanız hedeflenir. Bu egzersizlerin sayısı ve süresi giderek arttırılır. Hastalara özel egzersiz kartları verilir.

Pelvis taban egzersizleri fizyoterapist gözetiminde ve süreklilik gerektiren bir program ile uygulanmalıdır.

Biofeedback: Görsel ve işitsel uyarıların yardımıyla pelvis egzersizlerini doğru yapmayı öğretmek için kullanılan bir tekniktir. Sırt üstü yatar pozisyonda vajinaya bir araç uygulanır ve bu aracı vajina kaslarınız ile kasmanız ve gevşetmeniz istenir. Kas gücü 3/5 ve üzeri olan hastalara genellikle haftada 3 gün 20-30 dk süren 16-18 seans yapılır.

Elektriksel stimülasyon:
Bu yöntemde İse vajinaya yerleştirilen elektrotlarla gerekli seviyelerde elektrik akımı verilerek kasların güçlenmesi hedeflenir. Kas gücü 2/5 ve altı olan hastalara idrar kaçırmasının tipine göre 5-10 Hz veya 50 Hz’lik akımlar haftada 3 kez 20-30 dk süren seanslar şeklinde 16-18 kere yapılır.

Vajinal kon: Vajinaya ağrılıkları giderek arttırılan ovüller yerleştirilir hasta bunların düşmemesi için pelvis kaslarını kasar. Konların ağırlığı 20-100 gr arasında değişmektedir.


Manyetik sandalye: Ekstrakorporal manyetik innervasyon (ExMI) adı verilen manyetik dalgalarla tedavide pelvis taban kasları ve sinirleri aralıklı olarak manyetik dalgalarla uyarılmaktadır. Hasta bir sandalyede 20-30 dakika süreyle elbiseleri ile oturur şekilde uygulanır.

Nöro modülasyon: Uygun bir teknikle ayak bileği (Tibial sinire) uyarı verilir. İdrar kesesi ve çevresinde kan akımını arttırarak ya da omurilik üzerinden hücrelerde nöro kimyasal değişiklikler yaparak iyileşmeyi sağlar.

Peser uygulaması: Organ sarkmasında ameliyat planlanamayan hastalara vajinalarına yerleştirilen genellikle silikondan üretilmiş halkalardır.


CERRAHİ TEDAVİ
Vajinal Histerektomi
Sistosel, Rektosel onarımı
Burch kolposüspansiyonu
TVT, TOT ( Transobturator tape uygulaması ), Needlleless sistem
Periüretral enjeksiyon uygulaması

 
   
   
  Zuhuratbaba Mah. Şükrançiftliği Sok. Zahide Apt. No:41 D:3 Bakırköy/İST. Tel: 0212 570 35 64 Fax: 0212 570 35 94
Copyright © Jin. Op. Dr. Şahizer Döver Web Tasarım Garanti Medya